Zapisz się do newslettera


@ zapisz się do newsletter
Olimpijskie bańki

Rio 2016 wywołało burzę dyskusji i opinii na temat wykorzystania ‘baniek’, metody wywodzącej się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMCh). Relacje z igrzysk ukazywały plecy i ramiona Michaela Phelpsa pokryte okrągłymi “siniakami”. A jako że jest to olimpijczyk z największą liczbą złotych medali w historii ostatnich 16 lat, 23-krotny mistrz olimpijski, 26-krotny mistrz świata, wielokrotny rekordzista świata, zatem wszyscy chcą wiedzieć więcej o ‘magii baniek’…

Czym są bańki?

Są to małe, głębokie miseczki/kule, zazwyczaj wykonane ze szkła; zestaw składa się z baniek o różnych rozmiarach do zastosowania na różnych częściach ciała. By ich użyć, najpierw należy usunąć powietrze z wnętrza pojemnika – zazwyczaj przez spalanie niewielkiego płomienia wewnątrz bańki przez krótki czas, po czym bańka jest umieszczana bezpośrednio na skórę. Próżnia utworzona wewnątrz bańki ciągnie skórę w górę, zasysając krew z naczyń włosowatych do powierzchni, z siłą wywołującą bardzo silne odczucia – nawet bólu. Jeżeli skóra przed zabiegiem zostanie pokryta olejem, bańka może być przesuwana po całym ciele bez utraty próżni, jako forma swego rodzaju głębokiego masażu.

Po co stosuje się bańki?

W TMCh, bańki są stosowane tylko w szczególnych okolicznościach. Musimy najpierw ustalić diagnozę, która potwierdza, że ​​ciało jest w stanie Nadmiaru czegoś. Na przykład, że mamy za dużo gorąca (chociażby stan powszechnej gorączki). Bańki mogą być wtedy umieszczone na górnej części pleców i ramion, aby ‘wyciągnąć’ ciepło z ciała i zmniejszyć gorączkę. Z kolei, w przypadku ekstremalnego treningu sportowego, często dochodzi do zapalenia mięśni i tkanki łącznej, które to wytwarza nadmiar gorąca w naszym ciele. Gorąco to można skutecznie usunąć za pomocą baniek, redukując w ten sposób stan zapalny i przyspieszając tempo regeneracji. Inne praktyki stosowane w celu osiągnięcia tego samego rezultatu to np. lodowe kąpiele, zimne okłady, kremy lub żele (NLPZ lub ziołowe) i, oczywiście, masaż.

Jakie są zagrożenia?

Ogólnie rzecz biorąc, jedynym “efektem ubocznym” stosowania baniek są nieestetyczne siniaki. Nie znaczy to jednak, że jest to najlepsza forma leczenia dla każdego w każdej sytuacji. Wracając do Michaela Phelpsa, nie powinniśmy lekceważyć równie znaczącej roli jaką odgrywa fizyczne, emocjonalne i dietetyczne wsparcie, które otrzymuje on od swojego zespołu. Korzystanie z baniek jest na pewno częścią kompletnego, naukowego podejścia do jego wydajności i zwycięstw. Dla tych z nas, którzy są poza takim kontrolowanym i chronionym środowiskiem, należy wziąć pod rozwagę, że używanie baniek w niewłaściwej sytuacji, może prowadzić do pogorszenia samopoczucia.

Równoważenie skrajności

Sztuka Medycyny Wschodu leży w umięjętności osiągania harmonii między dwoma przeciwstawnymi siłami natury zwanymi Yin i Yang. Yin wiąże sie z ciemnością, chłodem i odpoczynkiem; podczas gdy Yang powiązane jest ze światłem, ciepłem i aktywnością. Gdy obie te siły są w zgodzie ze sobą, jesteśmy w dobrym zdrowiu, a gdy są w dysharmonii, jesteśmy w stanie choroby. Dlatego opisujemy ciepło na skutek zbyt dużego treningu sportowego jako “nadmiar Yang”, które możemy usunąć za pomocą baniek, aby przywrócić równowagę. Jeśli jednak nie ma nadmiaru, używanie baniek spowoduje zachwianie równowagi między Yin i Yang. Normalny poziom Yang, który rezprezentują ćwiczenia fizyczne najlepiej balansuje normalnych poziom Yin zawarty w odpoczynku po tychże ćwiczeniach. Bardziej ekstremalne leczenie jest wymagane tylko w skrajnych przypadkach. Co więcej, intensywne ćwiczenia fizyczne przy normalnej codziennej pracy i dbałości o życie rodzinne może prowadzić do wycieńczenia, czyli stanu Niedoborowego. W tym przypadku widzimy, że organizm nie ma wystarczającej ilości Yang, a więc korzystanie z baniek w takiej sytuacji jeszcze pogorszy sytuację.

Blog_Olympic_cups_20160825Wracając do olimpijczyków, czy wygrasz, czy przegrasz, pierwsze słowa podziękowania zawsze kierowane są do ich zespołu wsparcia, i tak być powinno. Bez pełnego fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, dietetycznego i logistycznego wsparcia wokół nich, nigdy nie byliby gotowi do uczestniczenia w sporcie na najwyższym poziomie. W rzeczywistości, gdy zaczniemy podkreślać dowolny pojedynczy czynnik jako najważniejszy, gubimy większy obraz sytuacji. To samo odnosi się do holistycznego podejścia do zdrowia: wszystkie aspekty dobrego stanu zdrowia, jak i choroby, powinny być wzięte pod uwagę. Podobnie, powinniśmy zachować otwarty umysł, aby wybrać najlepszą dla nas z form leczenia, a nie tylko śledzić najnowsze trendy. By nasz stan zdrowia stanowił piękną silną krystaliczną kulę a nie jedynie bańkę… mydlaną.
Zajrzyj po więcej informacji o holistycznym podejściu do zdrowia tutaj.

© Peter Woodcraft

Kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego materiału jest zalecane, oczywiście z podaniem źródła, czyli pełnego linku.
Kopiowanie i użycie fragmentów materiału wymaga pisemnej zgody autora.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterGoogle+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0
Powrót