Zapisz się do newslettera


@ zapisz się do newsletter
Pod presją

Uzdrowicielu, uzdrów się sam!
Moje własne doświadczenia zdrowotne często dają mi jasny wgląd w problemy, które później zauważam u moich klientów. Na przykład, w zeszłym tygodniu zmagałem się z powracającym bólem głowy, który zaczynał się z tyłu szyi i stopniowo wzmagał swoją intensywność rozprzestrzeniając się przez czubek głowy do czoła i dalej na tył oczu. Próbowałem, jak mogłem lecz nie potrafiłem się z niego otrząsnąć. Ten uciążliwy i napierający ból, zmusił mnie , do rozważań nad przyczynami, symptomami i różnymi rodzajami bólów głowy z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC)

Zadaj głupie pytanie
Jedno z typowych pytań, które pada, gdy analizujemy dolegliwości z punktu widzenia TMC, dotyczy bólu głowy. Jeżeli klient odpowie, że tak, ona/on miewa bóle głowy, kolejnym pytaniem powinno być – choć może wydawać się ono głupim:

- „Gdzie jest umiejscowiony ból?”

- ”Jak to gdzie? Boli mnie głowa… ”

No tak, ale gdzie? – po bokach, z tyłu, w okolicy czoła, na czubku głowy? Szczegóły dotyczące dokładnego umiejscowienia bólu, dają od razu rozeznanie możliwej przyczyny, towarzyszących mu symptomów, a także sposobu leczenia, który pomoże zredukować częstotliwość i intensywność bólu. Dalsze zagłębianie się w historię klienta – kiedy po raz pierwszy doświadczył tego rodzaju bólu, czas trwania bólu, występowanie czynników towarzyszących bólowi, takich jak emocje i okoliczności, w których  zamanifestował się po raz pierwszy, działania, które pomogły zwalczyć ból – wszystkie te informacje zapewnią precyzyjną diagnozę oraz cele i sposób leczenia.

patient suffering from headache, stressPrzytłoczeni ciężarem świata
Rodzaj bólu głowy, którego zazwyczaj doznaję, nie jest niczym niezwykłym. I właśnie w tym tygodniu przyszła do mnie nowa klientka z dokładnie takim samym rodzajem bólu, jakiego sam doświadczyłem w minionym tygodniu. Zaobserwowałem, że napięcie, jakiego doświadcza, zapowiadające zbliżający się ból głowy, przeradza się w narastający fizyczny ciężar dźwigany na barkach. W dalszym etapie przechodzący w napięcie z tyłu szyi, i następnie do głowy. Utożsamiając się z jej przykrą sytuacją, będąc jednocześnie pewnym swojej diagnozy, rozpocząłem zabieg. Po chwili napomknęła, że właśnie zaczyna ją boleć głowa – nagle powaga sytuacji spoczęła dosłownie na moich barkach!

„Odpuść sobie”
Wyszło na jaw, że napięcie obecne było dosłownie w całym ciele mojej klientki. Do tego stopnia, że nawet lekkie uciskanie tyłu jej uda – miejsca, które jest tak oddalone od głowy –  powodowało kolejny narastający ból głowy. Zabieg zakończył się dobrze, klientka poczuła się znacznie bardziej zrelaksowana, nie miała już żadnych oznak bólu. Ja jednak wciąż zastanawiałem się nad wieloma czynnikami, które mogą prowadzić do takiego stanu wewnętrznego napięcia. Oczekiwania w stosunku do nas z miejsca pracy, ze strony rodziny, od nas samych w stosunku do siebie, dosłownie przytłaczają nas, wprowadzając napięcie. To, w jaki sposób je odczuwamy, jest różne u każdego z nas; u niektórych może ono powodować bóle głowy, u innych wiązać się z niestrawnością, a u wielu może również objawiać się w postaci bardziej złożonych wzorców emocjonalnych. Troskliwe, holistyczne podejście wykwalifikowanego terapeuty TMC, uwzględniające wszystkie czynniki powodujące ból, prowadzi do znacznie głębszego zrozumienia wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań i okoliczności, i w efekcie do poradzenia sobie z nim. Może to być nawet tak proste, jak wzięcie głębokiego wdechu, powolne wydychanie powietrza i „odpuszczenie sobie”.

© Peter Woodcraft
Jakiekolwiek użycie całości lub choćby niewielkiej części artykułu wymaga pisemnej zgody autora.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterGoogle+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0
Powrót