Zapisz się do newslettera


@ zapisz się do newsletter
Jak odnaleźć równowagę i harmonię

Odnaleźć równowagę, balans, harmonię – to jedne z najbardziej poszukiwanych wartości. Zaraz po czasie.
Jak o nie dbać? Czy to w ogóle możliwe, by odnaleźć równowagę?

 

Idealna równowaga

W dzisiejszym świecie często słyszymy i używamy słowa ‘równowaga’ – równowaga między pracą i życiem prywatnym, zrównoważona dieta, zdrowa równowaga… ale co to tak właściwie znaczy? Myślę, że we współczesnym świecie szybkich zmian, szukamy równowagi, by znaleźć stabilność. Próbujemy zatrzymać ciągły szum i ruch życia. Jednak czy w ten sposób nie tracimy z oczu czym właściwie jest równowaga?

 

Zapraszamy także do posłuchania naszej rozmowy o równowadze właśnie:

 

W tym tygodniu przeszliśmy przez równonoc jesienną, jeden z dwóch magicznych dni w roku, kiedy dzień i noc mają tę samą długość. Kiedy natura jest w ‘idealnej równowadze’. Aby pomóc w głębszym zrozumieniu znaczenia tego dnia oraz tego, jak możemy wykorzystać tę wiedzę, chciałbym porozmawiać o Yin i Yang. One również w tym dniu w wchodzą w stan ‘idealnej równowagi’. Chciałbym pokazać, jak zrozumienie tej równowagi między nimi pomaga nam w znalezieniu równowagi we własnym życiu.

 

Fudzi-san

Zacznijmy od pytania, na które być może znacie już odpowiedz: czym są Yin i Yang? Najlepszym sposobem na odpowiedzenie na to pytanie jest powrót do źródła tych dwóch słów w kulturze Orientu. Wyobraź sobie naturalny krajobraz górski – np. góra Fudzi w Japonii. Po jednej jej stronie świeci słońce i w rezultacie występuje tam aktywność. Ludzie pracują lub bawią się w promieniach słońca. Jest ciepło, sucho i jasno. Wszystkie te aspekty łączymy właśnie z jakościami Yang. Z kolei po drugiej strony góry nie ma słońca. Jest ciemno i ludzie odpoczywają bądź śpią. Jest chłodno, ciemno i mokro, a więc wszystko to co łączymy z jakościami Yin.

 

‘Prawa Yin i Yang’

Aktywności po obu stronach góry Fudzi są przeciwieństwami. Kluczowe jest jednak, by pamiętać, że są one również zależne do siebie. Co to znaczy? Możemy powiedzieć, że coś jest ciepłe tylko wtedy, kiedy zestawimy to w relacji z czymś, co jest chłodne. Coś jest jasne tylko w relacji z czymś, co jest ciemne. To samo odnosi się do Yin i Yang. Możemy powiedzieć, że coś jest mniej lub bardziej Yin tylko w zestawieniu z czymś, co jest bardziej lub mniej Yang. Dodatkowo, coś, co w tej chwili jest bardziej Yang może później stać się bardziej Yin. Wracając do góry Fudzi, z ruchem Ziemi, Słońce efektywnie zmienia strony. W efekcie, strona góry Fudzi, która miała więcej jakości Yang, teraz ma więcej jakości Yin i na odwrót. To pokazuje nam, jak zmieniają się one w siebie nawzajem.

 

Jak Fudzi-san stosuje się do Ciebie?

Obraz góry Fudzi pokazuje nam ‘prawa’ Yin i Yang. Jest bardzo poetycki, artystyczny, a nawet inspirujący – ale co z tego? Dokąd nas to prowadzi? Dlaczego zrozumienie Yin i Yang jest ważne dla zrozumienia naszego zdrowia i szczęścia?

 

Jest wiele powodów. Ja chciałbym pokazać, jak Twoje ciało naturalnie stosuje się do tych zasad. Wyobraź sobie, że jesteś na dworze w bardzo zimny dzień. Siedząc, zaczynasz odczuwać chłód. Coraz bardziej i bardziej. Jak w tej sytuacji reaguje Twoje ciało? Zaczynasz się trząść! Wracając myślami do góry Fudzi – zimno jest jakością powiązaną bardziej z Yin, więc Twoje ciało reaguje zaczynając się ruszać (trząść), co jest bardziej Yang. W ten sposób przywraca równowagę. Działa to również w odwrotnej sytuacji – jeśli masz gorączkę, automatyczna reakcją jest odpoczynek i sen. Wracając znów do góry Fudzi, widzieliśmy,  że ciepło jest łączone bardziej z Yang, więc Twoje ciało reaguje poprzez działanie bardziej Yin, odnawiając w ten sposób równowagę.

 

Pozwól, by zmiany utrzymały Cię w równowadze

Zatem czy w równowadze między życiem a praca chodzi o zatrzymanie szumu i aktywności w życiu? Jeśli próbujemy wszystko zatrzymać i utrzymać przez cały czas w tym samym stanie, tracimy z oczu właściwy sens równowagi. Jeśli spojrzymy na naturalną harmonię między dwoma przeciwnymi jakościami Yin i Yang, to widzimy że równowaga jest osiągnięta poprzez ciągłą zmianę.

 

202003_Kurs_Podstawowy_Blog_adv

 

Patrząc na przykład równonocy, widzimy że zdarza się tylko dwa razy do roku – czyli wcale nie tak często! Przez całą resztę roku, natura jednak wciąż jest w harmonii. Przez część tego czasu panuje w sumie więcej ciemności, czasami więcej światła. Lecz stan ten ciągle się zmienia. Czyli tak, jak dzień przechodzi w noc i noc przechodzi w dzień, panuje między nimi równowaga w wyniku zmiany. W innym wypadku panowałby ciągły zmierzch bądź świt i cały czas bylibyśmy w półśnie. Rzeczywiście mogą zdarzyć się dni, kiedy właśnie tak się czujemy i z pewnością nie czujemy się w te dni w pełni zdrowi! Staje się jasne, że zły stan zdrowia, choroby następują, kiedy zatrzymamy naturalny przepływ Yin i Yang. Pozwalając ciału funkcjonować w harmonii z dynamicznymi siłami Yin i Yang, znajdziemy prawdziwą i naturalną harmonię. Odnajdziemy równowagę.

 

 

© Peter Woodcraft

Rozpowszechnianie niniejszego materiału jest zalecane, oczywiście z podaniem źródła, czyli pełnego linku – podziel się tym artykułem z innymi. Na Facebooku, LinkedIn, w mailu :-)
Kopiowanie i użycie fragmentów materiału wymaga pisemnej zgody autora.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterGoogle+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0
Powrót